Paramenter Paramenter
409
BLOG

Półkula południowa: krzywej hokejowej brak

Paramenter Paramenter Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Nowo opracowane dla całego obszaru Nowej Zelandii dane pomiaru temperatur wskazują, że w okresie ostatnich 150 lat nie nastąpiło tam żadne znaczące ocieplenie. Stoi to w ostrym kontraście do wcześniejszych analiz, z lat 80- i 90-tych ubiegłego wieku, gdzie trend ocieplenia był znacznie bardziej wyraźniejszy. Nowe analizy stwierdzają jednak, że średnia temperatura nie wykazuje żadnych znaczących zmian. Odkrycie to opublikowane zostało w Environmental Modeling & Assessment. 1

Nowa Zelandia jest w tej materii o tyle istotna, że jest to jedno z niewielu miejsc na półkuli południowej z długim i bogatym zapisem temperatur z rozsianych na różnych szerokościach geograficznych stacji meteorologicznych. Z przeprowadzonych w latach 80- i 90-tych ubiegłego wieku analiz ich zapisów wynikało, że średnie temperatury dla tego obszaru wzrosły przez ostatnie ponad 100 lat o 0,91 C. Miało to wskazywać na ocieplenie. Okazuje się jednak, że jest to głównie efekt niepoprawnej interpretacji danych. Wcześniejsze analizy nie wzięły pod uwagę faktu, że - jak to później odkryto - przez kilka lat termometry umieszczone w meteorologicznych pudełkach zawyżały regularnie dzienne temperatury o średnio 1 ºC. Nie wzięto również pod uwagę zjawiska zwanego miejskimi wyspami ciepła, gdzie infrastruktura miast znacząco zawyża lokalną temperaturę. Ponieważ wiele stacji meteorologicznych ulokowanych jest w miastach daje to sztucznie zawyżone średnie temperatury. W tym samym czasie odczyty z terenów słabo zamieszkałych nie wykazywały żadnego wzrastającego trendu. Uwzględnienie tych błędów obniża wzrost średnich temperatur o ponad 300%, do 0,28 °C. Co oznacza - jak konkludują autorzy pracy: "Wygląda na to, że długoterminowa średnia temperatury dla Nowej Zelandii utrzymywała się dla ostatnich 150 lat na relatywnie stabilnym poziomie 12,6 ºC".

Raczej kiepsko pasuje to do hokejowej krzywej znanej z Wikipedii i innych pośledniejszych źródeł wiedzy.

*************
C. R. de Freitas, M. O. Dedekind and B.E. Brill,
(2015) "A Reanalysis of Long-Term Surface Air Temperature Trends in New Zealand", Environmental Modeling & Assessment, vol. 20, s. 399-410.
*************

Paramenter
O mnie Paramenter

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie